Schola dziecięca

Schola dziecięca „Vox Cordis” (Głos Serca)

Schola to grupa dziewczyn, która wielbi Boga swoim śpiewem, szczególnie poprzez oprawę niedzielnej Mszy św., jak również innych uroczystości organizowanych w naszym kościele. Schola, która składa się z dziewczyn (głównie z młodszych klas SP) pełni ważną rolę w zgromadzeniu liturgicznym. Mimo różnych obowiązków związanych ze szkołą czy zajęciami pozalekcyjnymi starają się znaleźć czas, aby śpiewem chwalić Pana Jezusa. Wspólny śpiew ich łączy i pozwala odczuwać radość z przebywania razem. Poza tym śpiewem, w myśl sentencji św. Augustyna - można podwójnie się modlić. Dziewczęta śpiewają dla Pana Jezusa, który ma dobre i kochające Serce. O tej miłości Bożego Serca chcą śpiewać - do czego nawiązuje nazwa "Vox Cordis".

Spotkania scholii odbywają się zazwyczaj w piątek o godz. 16.30 w świetlicy (w dolnym kościele) oraz w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.00 w kaplicy (w dolnym kościele o 10.30). Rodziców dzieci, które pragną należeć do scholii prosimy o kontakt pod nr tel. 511 531 040. Prosimy także o obecność dzieci na spotkaniach, aby poprzez próby śpiewu uczyły się nowych pieśni i zdobywały potrzebne umiejętności. Zapraszamy kolejne dziewczynki do naszej scholii.

Opiekun duchowy: ks. Bogusław Pociask, opiekunowie muzyczni: Joanna Bołoz, Magdalena Stalmach

Cel wspólnoty: oddawanie czci Panu Bogu poprzez śpiew i zaangażowanie w liturgię Mszy św. (szczególnie w niedzielę o godz. 11.00 - jest to Msza z udzialem dzieci). Staramy się pomagać ludziom obecnym w kościele (przede wszystkim dzieciom) w przeżywaniu Mszy św. Zwracamy przy tym uwagę na modlitwę i duchowe przygotowanie do uczestnictwa w Eucharystii oraz właściwą formację uczestników scholi. Wiemy, że "kto śpiewa ten dwa razy się modli" stąd nasze zaangażowanie. Zapraszamy wszystkie dzieci posiadające predyspozycje wokalne lub grające na instrumentach do współtworzenia naszej scholi.

Zachęcamy, aby przed pójściem do kościoła zapoznać się z tekstami czytań mszalnych na dany dzień: http://mateusz.pl/czytania/2021/. Podana strona pozwoli przygotować sobie psalm już w domu (czytanie fragmentu Pisma św. na konkretny dzień), może być także mobilizacją do systematycznego czytania Pismo św. W ramach przygotowania do Mszy św. (o godz. 11.00) czytany jest fragment Ewangelii na dany dzień w formie wierszowanej. Autorem przekładu jest Romcio Tomcio

Z radością informujemy, że początkiem listopada 2021 schola naszej parafii wzięła udział w konkursie śpiewu scholek istniejących przy sercańskich parafiach i zajęła trzecie miejsce. Scholi „Vox Cordis” i jej opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Występ naszej scholii jest zamieszczony na stronie Sercańskich Dni Młodych

Modlitwa przed rozpoczęciem próby scholii

Panie, Boże wszechmogący, źródło wszelkiego piękna, * Ty zechciałeś, by człowiek muzyką i śpiewem głosił dzieła Twej miłości. * Gdy za chwilę będziemy wznosić nasze głosy ku Tobie, prosimy: * wytęż nasz słuch na Twoje Słowo, * daj wrażliwość na piękno i harmonię, * wzmocnij nasze głosy i pomóż zrozumieć słowa, * które będziemy dziś śpiewać: * rozpisane na takty tajemnice Twojej mądrości. * Pozwól nam ochoczo i z pełnym zaangażowaniem * spełniać naszą posługę * i tak jak św. Cecylia nie tylko ustami, * ale i sercem śpiewać na Twoją cześć. * Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.*

"Śpiewajcie głosem, śpiewajcie sercem, śpiewajcie ustami, śpiewajcie swoim życiem" (św. Augustyn)

"Kto śpiewa ten się modli podwójnie" powiedział św. Augustyn. Wdrażając w życie tę myśl można powiedzieć, że schola dziewczęca nie tylko chwali Boga śpiewem ale także pomaga w głębszym przeżywaniu Mszy świętej i odkrywaniu jej tajemnic.