Ministranci i lektorzy

Spotkania:

dla ministrantów i lektorów – w czwartek po Mszy św.

dla aspirantów – w czwartek godz. 16:30 w świetlicy (w dolnym kościele);

Opiekun: ks. Dariusz Motyka SCJ

Cel wspólnoty: oddawanie czci Panu Bogu poprzez służenie przy ołtarzu i spełnianie różnych posług podczas Mszy św. i nabożeństw. Uświadamianie, iż jest to zaszczytna służba Chrystusowi Królowi.

Gorliwy ministrant czy lektor nie służy tylko sporadycznie (np. w niedzielę) ale również w dni powszednie wg. grafiku wyznaczonego przez księdza opiekuna. Istotnym elementem formacji młodych ludzi jest zachęta do: modlitwy, systematycznej spowiedzi i Komunii św. a także obecności na spotkaniach (zbiórkach). Liturgiczna Służba Ołtarza powinna pomagać w umacnianiu relacji z Bogiem a także uczyć odpowiedzialności i ofiarności. Zapraszamy do służenia przy ołtarzu również mężczyzn (np. ojców), jak to niekiedy jest praktykowane w innych parafiach (chętnych mężczyzn prosimy o skontaktowanie się z ks. proboszczem). Dążymy do tego, aby podczas każdej Mszy św. odprawianej w naszym kościele ktoś służył  przy ołtarzu (aby w liturgię włączali się ludzie świeccy). Takie przeżywanie Mszy św. będzie przejawem naszej troski i zaangażowania w liturgię.

W sobotę 25 czerwca 2022 r., podczas Mszy św. sprawowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie ks. bp. Leszek Leszkiewicz pobłogosławił nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii; wśród nich było trzech panów z naszej parafii. Wspomniani szafarze uczestniczyli wcześniej w cyklu spotkań przygotowujących ich do tej posługi. Teraz, jeśli zajdzie taka potrzeba będą mogli udzielać Komunii św. (w kościele bądź też zawożąc ją chorym). To pewna nowość w naszej parafii i rzeczywistość mogąca rodzić pytania. Jednak dla przystępujących do Komunii św. najważniejsza powinna być troska o stan łaski uświęcającej, aby jak najgodniej przyjmować Pana Jezusa (ważna jest częsta spowiedź - dobrze przygotowana i przeżyta), także dziękczynienie po przyjęciu Komunii św. To zaś czy Komunii św. udzieli nam ksiądz czy szafarz jest mniej ważne.

KRÓLUJ NAM CHRYSTE + ZAWSZE I WSZĘDZIE!

Zachęcamy szczególnie lektorów i starszych ministrantów, aby przed pójściem do kościoła zapoznali się z tekstami czytań mszalnych na dany dzień: http://mateusz.pl/czytania/2022/. Podana strona pozwoli przygotować sobie czytanie w domu (czytanie fragmentu Pisma św. na konkretny dzień), może być także mobilizacją do systematycznego czytania Pismo św.

Proponujemy także skorzystać z audycji gdzie podane sa cenne wskazówki dla ministrantów i lektorów. Obejmują one zagadnienia z formacji liturgicznej (np. postawy, gesty, rok liturgiczny) oraz formacji ludzkiej (jakim chłopcem powinien być ministrant). Spotkania transmitowane są w Radiu RDN w każdą sobotę o godz. 10.40. Poprzednie audycje dostępne są na stronie duszpasterstwa LSO diecezji tarnowskiej: https://lso.tarnow.pl  <https://lso.tarnow.pl/>

Zachęcamy ministrantów i lektorów do modlitwy w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. W dziele budzenia powołań może też okazać się pomocny "Projekt Melchizedek", którego przebieg i szczegóły dostępne są na stronie Wyższego Seminarium Duchownego: https://www.wsd.tarnow.pl/powolani/projekt-melchizedek  

Modlitwa przed służeniem

Oto za chwilę * przystąpię do ołtarza Bożego, * do Boga, który rozwesela młodość moją. * Do świętej przystępuję służby. * Chcę ją dobrze pełnić. * Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, * by myśli moje były przy Tobie, * by oczy moje były zwrócone na ołtarz, * a serce moje oddane tylko Tobie. * Amen.
Prosimy również o nowe powołania kapłańskie i zakonne słowami modlitwy: "Zdrowaś Mario".

Modlitwa po służeniu

Boże, * którego dobroć powołała mnie do Twej służby, * spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, * przez dzień dzisiejszy i całe me życie, * szedł tylko drogą zbawienia. * Przez Chrystusa Pana naszego. * Amen.
Dodajemy też wezwanie: I spraw Panie, aby choć jeden z nas został Twoim świętym kapłanem. Amen


Do patronów ministrantów należą:
św. Tarsycjusz- męczennik rzymski III wiek, 
św. Stanisław Kostka - XVI wiek (Polska),
św. Alojzy Gonzaga - XVI wiek (Włochy),
św. Jan Berchmans - XVII wiek (Holandia),
św. Dominik Savio - XIX wiek (Włochy). 


X przykazań ministranta

  1. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.
  2. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.
  3. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.
  4. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.
  5. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.
  6. Ministrant wznosi wszędzie prawdziwą radość.
  7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.
  8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.
  9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.
  10. Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

Zasady według św. Jana Berchmansa

  1. Serce moje jedynie bezpiecznym żyć może, gdy wytrwa w szczerej, dziecięcej miłości ku Matce Bożej.
  2. Mało mówić, dużo czynić.
  3. Wielce sobie ważyć drobne sprawy.
  4. Jeśli nie dojdę do świętości za młodu, nigdy nie będę świętym.
  5. Myśl, żebyś Panu Bogu się podobał, a Pan Bóg o tobie myśleć będzie.
  6. Sumiennie dopilnuję punktualnego rannego wstawania.
  7. Kto nie docenia modlitwy, nie wytrwa w pobożności.
  8. Wszystko, co czynisz, czyń z wielką starannością.
  9. Cierpliwość koroną wszelkich cnót.
  10. Nie czyń nigdy tego, co Ci się w drugich nie podoba; ale to, co się w nich podoba.

Cenne uwagi dla Liturgicznej Służby Ołtarza

  1. Pełniący posługę przy ołtarzu przychodzą do kościoła nieco wcześniej - przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten powinien być przeznaczony na duchowe przygotowanie do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie.
  2. Przychodząc do kościoła oddają pokłon Chrystusowi Panu - Gospodarzowi tego miejsca. Należy pamiętać o stosownym zachowaniu i ciszy nie tylko przy ołtarzu, ale także w zakrystii.
  3. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez pośpiechu, nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.
  4. Aktywnie włączają się w liturgię: modlitwę i śpiew, dbają o odpowiednią postawę, pobożnie składają ręce. Po Mszy św. powinna być chwila dziękczynienia.
  5. Członkowie zespołu liturgicznego troszczą się o strój godny świątyni - szczególnie w niedzielę i święta (odświętny strój - tzw. galowy). Dbają także o czystość strojów liturgicznych (swoich alb i komż). Stąd ważne należyte zawieszanie stroju po zakończeniu liturgii.
  6. Przed celebracją przygotowują liturgię (czytanie i psalm) oraz paramenty liturgiczne; po Mszy św. nakrywają ołtarz i przynoszą naczynia liturgiczne do zakrystii. Zajmują się także rozprowadzaniem prasy katolickiej przed kościołem. Czynności te sprawują w stroju liturgicznym.
  7. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do mechanicznego wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich "świadomie i owocnie" przeżywając święte tajemnice.
  8. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi stąd mowa o „służeniu przy ołtarzu”. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.
  9. Zabiegają o częstą spowiedź (np. z okazji I piątku miesiąca) i stan łaski uświęcającej. Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi.
  10. Swoją postawą i zachowaniem dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Są także wzorem postępowania dla rówieśników tak w kościele jak i poza nim

Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszycach Małych