Księża Sercanie

W parafii posługę duszpasterską pełnią Księża Sercanie. Pełna nazwa brzmi: Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego – Congregatio Sacerdotum a Sacro Corde Jezu (SCJ). Zgromadzenie to zostało założone we Francji w 1878 r. przez sługę Bożego O. Leona Jana Dehona. Celem życia Księży Sercanów jest przeżywanie codzienności w duchu miłości i wynagrodzenia względem Najśw. Serca Pana Jezusa. Sercanie pozdrawiają się: „Vivat Cor Jesu” i odpowiadają „Per Cor Mariae”, co oznacza odpowiednio: „Niech żyje Serce Jezusa” i „Przez Serce Maryi”.

Pierwsi Sercanie kształcili się poza granicami Polski, a po otrzymaniu święceń kapłańskich przybyli do Krakowa (w okresie międzywojennym) i tam się osiedlili. Posługa duszpasterska Księży Sercanów w Koszycach Małych rozpoczęła się 01.07.1972 r.