Sakrament bierzmowania

Sakrament Bierzmowania Młodzież naszej parafii przyjmuje w wyznaczonym kościele dekanatu Tarnów-Zachód.

Informacje dla rodziców młodzieży kl. VIII (2021 r.)

Udzielanie Sakramentu Bierzmowania zaplanowane jest na środę 19 maja 2021 r. godz. 18.00 w kościele pw. „Przemienienia Pańskiego” w Koszycach Wielkich przez Ks. Bpa. Artura Ważnego. Więcej informacji podamy w nieco późniejszym czasie. Trwa pandemia stąd czekamy na rozwój wydarzeń i ewentualne wytyczne Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Drodzy Rodzice.

Nie możemy w chwili obecnej prowadzić spotkań w szkole czy w kościele, jak to bywało w poprzednich latach. Natomiast warto, na miarę możliwości prowadzić przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Wskazane jest też dobre przygotowanie do spowiedzi (rachunek sumienia dostosowany do wieku). Modlimy się, aby mimo obiektywnych trudności udało Wam się wytworzyć atmosferę oczekiwania na przyjęcie Darów Ducha Świętego. W tym celu zachęcamy do:

- omawiania ze swoimi dziećmi zagadnień podanych przez księży katechetów – związanych z przygotowaniem do Bierzmowania; to winno być podyktowane troską, „aby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem”.

- codziennej modlitwy przy domowym ołtarzyku (pacierz oraz inne modlitewny np. dziesiątek różańca, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania Loretańska, itd.; to pozwoli przypominać sobie modlitwy uczone kiedyś przez księży katechetów)

- uczestniczenia przynajmniej w niedzielę we Mszy św. w kościele bądź poprzez transmisję i przyjęcia „Komunii duchowej” (tzn. wzbudzanie pragnienia przyjęcia Pana Jezusa w Komunii św.)

Zawierzamy Wasze rodziny opiece Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Niech obecna sytuacja mobilizuje nas do wspólnej modlitwy i działania.

Rodzice zgłaszają swoje dziecko na początku roku szkolnego i przedstawiają metrykę chrztu św. dziecka (dotyczy to ochrzczonych poza naszą parafią). Poza lekcjami katechezy, przygotowanie do bierzmowania obejmuje udział w spotkaniach przed bierzmowaniem dzieci i rodziców. Ponieważ rodzice są pierwszymi wychowawcami dziecka powinni zadbać o codzienną modlitwę i udział w niedzielnej Mszy św.

W wyznaczonym dniu podczas celebracji młodzież składa deklarację kandydata do bierzmowania.

Instrukcja o przygotowaniu i kryteriach dopuszczenia do sakramentu bierzmowania mówi, iż kandydaci do sakramentu bierzmowania (klasy VIII szkoły podstawowej) są zobowiązani do:

• uczestnictwa we Mszy świętej w każdą niedzielę i święto,
  • regularnego przystępowania do sakramentu pokuty (minimum w każdy I piątek miesiąca),
  • starania się o jak najlepszą ocenę z religii i opanowania obowiązującego materiału z katechizmu,
  • udziału we wszystkich liturgicznych spotkaniach oraz parafialnej katechezie,
  • uczestnictwa w rekolekcjach parafialnych,
  • w miarę możliwości uczestniczenia w nabożeństwach: różańcowych, roratach, Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej, Triduum Paschalnym, nabożeństwach majowych, zachowania prawdziwie chrześcijańskiego.

Zachęcamy także rodziców kandydatów do wspólnego udziału w nabożeństwach.

Patron do bierzmowania – powinna być to osoba uznana przez Kościół za świętą (lub błogosławioną), którą kandydat pragnie w swym życiu naśladować.

Świadek bierzmowania – osoba wierząca i praktykująca, która już przyjęła sakrament bierzmowania. Jego zadaniem jest pomóc rodzicom bierzmowanego, aby ten postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z przyjętym sakramentem. Najlepiej ojciec chrzestny, albo matka chrzestna, ze względu na powiązanie tego sakramentu z chrztem. Nie mogą być nimi jednak rodzice (wymóg Prawa Kanonicznego kan. 893 i 874).